Jedeme do Ománu: doklady a další nezbytnosti

Chystáte se na dovolenou do Ománu? Poradíme, jaké v této nádherné pouštní zemi potřebujete doklady, pojištění a další nezbytnosti k tomu, abyste si ji opravdu užili a zájezd proběhl bez problémů.
Mešita sultána Kábúse, Omán

Doklady potřebné pro vstup do Ománu

  • Cestovní pas s dobou platnosti minimálně 6 měsíců od vstupu na území Ománu.
  • Platné vízum dostanou občané ČR při turistických cestách do 14 dní formou razítka do pasu zdarma po příletu na letiště v Ománu. Musí předložit zpáteční letenku a platnou hotelovou rezervaci. Pokud plánujete pobyt v Ománu delší než 14 dní nebo potřebujete tranzitní vízum, je třeba si ho obstarat online, např. na webu ministerstva zahraničí Ománu.
Pro cestování po Ománu ve vypůjčeném voze vám bude stačit mezinárodní nebo český řidičský průkaz. Některé půjčovny nicméně mohou akceptovat pouze řidičské průkazy vystavené v zemích GCC (Rada pro spolupráci arabských států v Zálivu).

Zdravotní péče v Ománu, očkování a pojištění

Zdravotní péče je v Ománu na vysoké úrovni, srovnatelná např. se sousedními Arabskými emiráty. Kliniky a nemocnice jsou v Ománu moderní a splňují přísné hygienické požadavky. Tomu odpovídají i vysoké ceny za ošetření. Kvalitní mezinárodní pojištění, které zajistí asistenční službu, odpovídající lékařské ošetření, hospitalizaci, léky i případný převoz do ČR, je nezbytností.

Očkování

Do Ománu nepotřebujete žádné povinné očkování. Pokud přijíždíte ze země s výskytem žluté zimnice, musíte předložit mezinárodní průkaz o vakcinaci proti žluté zimnici. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A – jednou dávkou nejpozději 7 dní před odjezdem. Zkontrolujte si také, zda máte platné očkování proti tetanu.
Město Nizwa, Omán
Datlové palmy, Omán
Oblast Saiq, Omán

Praktické informace o dovolené v Ománu

Časový posun

V Ománu je o 3 hodiny více než v ČR. Pokud je u nás 12 h, v Ománu je 15 h. V době letního času je rozdíl jen 2 hodiny.

Dorozumívací jazyk

Úředním jazykem v Ománu je arabština, na většině turistických míst se ale domluvíte anglicky.

Telefonování a internet

Omán má dobré pokrytí signálem mobilních operátorů. Pokud máte aktivovaný roaming, volání s českou SIM kartou je možné, i když poměrně dost drahé. Doporučuje se zakoupit místní předplacenou SIM kartu s balíčkem dat. Přístup na internet nabízí většina hotelů, v turistických centrech najdete internetové kavárny.

Elektřina

Elektrické napětí je v Ománu podobně jako v ČR 240 V s frekvencí 50 Hz. Budete ale potřebovat adaptér do zásuvky, nejčastějším typem jsou zde „anglické“ zásuvky typu G se třemi plochými kolíky.

Pitná voda

Hlavním zdrojem pitné vody v Ománu je mořská odsolená voda. Vodu z kohoutku můžete v Ománu použít k čištění zubů, mytí nebo vaření; na pití si raději kupte balenou vodu.
Pláž Qantab, Muscat, Omán

Užitečné kontakty v Ománu pro případ nouze

Tísňová linka: 999 (Královská ománská policie)

Velvyslanectví České republiky v Rijádu, nouzová linka +966 505 410 531

Honorární konzulát ČR v Muscatu, +968 220 350 00, linka 1111

Otázky a odpovědi k formalitám v Ománu

Co je potřeba do Ománu?
Kolik stojí vízum do Ománu?
Vyžaduje Omán povinné očkování?
Jaké zásuvky jsou v Ománu?