Černohorská kuchyně: zajímavá kombinace Balkánu a Středomoří

Díky svojí geografické poloze získala Černá hora skutečně zajímavou gastronomickou paletu od jídel typických pro Středomoří (ryby, plody moře, olivový olej, pizza) přes vnitrozemské balkánské speciality (grilovaná masa, sýry a mléčné výrobky, obilniny) až po typické delikatesy horských oblastí (sušené maso a uzeniny).

Smažené ryby, Černá Hora

Černohorská kuchyně je jednoduchá, zdravá a chutná. Jejím základem je grilované nebo dušené maso, mořské i sladkovodní ryby a mořské plody. Častou přílohou bývá čerstvá nebo dušená zelenina, brambory či kukuřičné kaše (kačamak, cicvara). Famózní jsou místní mléčné výrobky, od zakysané smetany (kajmak) po ovčí sýry. Když se podíváte na dezerty, uvidíte historické vlivy od Rakouska po Turecko, od koláčů, buchet a palačinek až po baklavu.

Ochutnejte speciality černohorské kuchyně

Čevapi – kdo by neznal typické balkánské jídlo, u nás populární jako čevapčiči. Šišky z mletého masa, většinou hovězího, grilované na dřevěném uhlí se podávají s hořčicí, chlebem nebo hranolky. Pokud se místo šišek tvaruje jen placka, pak se pokrm jmenuje pljeskavica.

Kačamak – hustá kukuřičná kaše na způsob polenty, smíchaná s rozmačkanými brambory, kajmakem a sýrem.

Burek – oblíbené pouliční jídlo, která do oblasti Balkánu přinesla Osmanská říše. Listové filo těsto, plněné mletým masem, sýrem nebo špenátem se peče v typické formě krouceného bochánku.

Ryby a mořské plody – můžete si vybrat pražmy, parmice, makrely, tuňáky, kalamáry, ale i kapry, úhoře a oukleje od Skadarského jezera. Čerstvé úlovky si nechte jednoduše ogrilovat na otevřeném ohni s rozmarýnem a česnekovou omáčkou, nebo si je dejte dušené v bujónu, smažené či pečené se sušenými švestkami.

Grilované kalamáry, Černá Hora
Černohorský burek
Brav u mlijeku – výsledkem dušení jehněčího masa v jehněčím mléce s kořenovou zeleninou a brambory je pokrm s nejjemnější strukturou a delikátní chutí.
Priganice – smažené kuličky kynutého těsta podávané se sýrem, kajmakem, pršutem nebo zeleninou jsou perfektní svačinka či rychlé pouliční jídlo.
Japraki – vařené (pečené) vinné nebo zelné listy plněné směsí mletého masa, koření a rýže představují variantu oblíbené balkánské sarmy.
Njeguški pršut – obdoba italského prosciutta je vyhlášená pochoutka, kterou Černohorci převzali od Benátčanů. Sušená šunka z vepřové kýty se nejprve namáčí do soli, pak se nechává sušit a ještě se několik měsíců udí.
Priganice, Černá Hora
Černohorský kačamak

Co se pije v Černé Hoře

  • Za vyzkoušení rozhodně stojí černohorské víno. Nejlépe hodnocené jsou odrůdy Vranac (červené) a Krstać (suché bílé).
  • Jako všude na Balkáně se z malých šálků pije silně oslazená „turecká káva“ připravovaná v džezvě. V turistických oblastech vám samozřejmě připraví i espresso, cappucino apod.
  • Z místních značek je nejoblíbenější pivo Nikšičko.
  • Ovocné pálenky a likéry se hojně pijí jako aperitiv, digestiv nebo na uvítanou (Loza, Rakija, Šljivovica, Kruška, Orahovica, Pelinkovac).
Čevapi
Krempita

Otázky a odpovědi k černohorské kuchyni

Co je typické pro kuchyni Černé Hory?
Jaké speciality ochutnat v Černé Hoře?
Co se pije v Černé Hoře?