Poznejte Mexiko, jeho historii, přírodu a kulturu
Geografie Mexika: nekonečné pobřeží, vyprahlé pouště i tropické pralesy
Mexiko je zemí extrémů s vysokými horami a hlubokými kaňony ve středu země, rozsáhlými pouštěmi na severu, hustými deštnými pralesy na jihu a východě. Chrání je obdivuhodné množství rezervací a národních parků. Nádherné pobřeží o délce 11 000 km lemují stovky kilometrů pláží. Dvě třetiny Mexika jsou hornaté. Nejrozsáhlejším horským systémem je masivní Sierra Madre Occidental, prodloužení pohoří Sierra Nevada ve Spojených státech. Nejvyšší vrchol Mexika Pico de Orizaba (5 636 m) je třetím nejvyšším vrcholem na americkém kontinentu.
Zajímavosti z historie Mexika
- Název Mexiko vychází z nahuatlského výrazu Mēxihco pro srdce Aztécké říše.
- Mexiko je jednou ze šesti světových kolébek civilizace. Nejstarší nalezené kamenné nástroje se datují do roku 8 000 př. n. l. Obyvatelé Mexika už 5 000 let před naším letopočtem domestikovali kukuřici, rajčata a fazole!
- Nejstarší komplexní civilizací v Mexiku byla kultura Olméků, která vzkvétala na pobřeží Mexického zálivu asi od roku 1500 př. n. l. Poté přišli Mayové, Zapotékové, Toltékové či Aztékové.
- Mayové vybudovali stovky městských států, největší byly Chichén Itzá, Uxmal, Palenque nebo Tikal. Rozvinuli matematiku a astronomii a své vědomosti zapisovali do knih – kodexů. Bohužel, téměř všechny knihy skončily při španělské invazi v ohni.
- Španělské dobývání Aztécké říše začalo v únoru 1519. O dva roky později dobyl Hernán Cortés hlavní město Tenochtitlán a na jeho troskách založil Ciudad de México.
- Během následujících 300 let bylo Mexiko španělskou kolonií, známou jako Nueva España (Nové Španělsko). Koloniální éra skončila na počátku 19. století mexickou válkou za nezávislost. V roce 1824 byly založeny Spojené státy mexické.
- V dalších desetiletích se v Mexiku odehrála řada vnitropolitických otřesů a vojenských konfliktů. Po porážce ve válce s USA (1846–1848) ztratilo Mexiko přes polovinu svého území (dnešní americké státy Texas, Kalifornie, Arizona, Nové Mexiko, Colorado a Utah).
- Druhé světové války se Mexiko zúčastnilo na straně protihitlerovské koalice a stalo se zakládajícím členem OSN. V roce 1994 se spolu s USA a Kanadou stalo členem integračního seskupení NAFTA. V roce 2000 uzavřelo dohodu o volném obchodu s Evropskou unií.
Lidé Mexika, jejich kultura a náboženství
V Mexiku existuje 68 oficiálně uznaných jazyků, z nichž 63 je původních. Hlavním z nich je nahuatl, starověký jazyk Aztéků, používaný v centru země. Maysky se mluví v Chiapas a Yucatanu, zapotécká rodina jazyků převládá v Oaxace a Veracruz. Úřední řečí je španělština.
Přibližně 85 % Mexičanů vyznává katolické náboženství, domorodá vyznání jsou často začleněna do katolických praktik. Nejsilnějším symbolem tohoto spojení je uctívání Panny Guadalupské.