Podnebí a počasí v Maroku: kdy je nejlepší doba na dovolenou
Maroko má několik typů podnebí (středomořské, oceánské, kontinentální, pouštní), které se liší region od regionu. V zásadě je ale Maroko, díky dlouhému slunečnímu svitu a příznivým teplotám, oblíbenou celoroční destinací. Záleží na tom, co si od dovolené představujete – slunění na pláži, surfování po vlnách Atantiku, cesty po vnitrozemí nebo výšlapy do hor?
Nejlepší čas pro dovolenou v Maroku
- Nejkrásnější doba pro poznávací zájezd do Maroka je na jaře od poloviny března do května nebo na podzim od září do října. Počasí je příjemně teplé a mírné a můžete si vychutnat pobyt na pláži, sportovní aktivity i cestování po královských městech.
- Pro plážovou dovolenou jsou ideální letní měsíce – na pobřeží Atlantiku od července do září, na pobřeží Středozemního moře v červenci a srpnu, kdy je nejtelepší voda, slunce svítí až 10 hodin denně a prší jen výjimečně.
- Na hory (Vysoký Atlas, Rif) můžete vyrazit po celý rok, v létě počítejte s tím, že bude ještě trochu horko na delší túry, ale jinak kdykoli od dubna do října.
Klima v Maroku – od Atlantiku přes vnitrozemí až po Středomoří
Pobřeží Atlantiku
Západní pobřeží, kde se nachází např. Essaouira, Agadir nebo Rabat, má příjemné oceánské klima, s krásnými teplými léty a mírnou „jarní“ zimou. Od listopadu do března přicházejí krátké, ale intenzívní srážky, které během několika hodin mohou naplnit vyschlá koryta řek (vádí). Průměrné denní teploty (Casablanca) se pohybují mezi 14 °C v lednu a 24 °C (max. 27 °C) v srpnu.
Pobřeží Středozemního moře
Severní pobřeží (Tetouan, Saidia) nabízí typicky středomořské klima – suchá, horká a slunečná léta a mírné zimy s občasnými dešti. Průměrné letní teploty jsou o něco vyšší než na atlantickém pobřeží (25 °C), zimy naopak o stupínek chladnější (13 °C).
Vnitrozemí
Převládá kontinenální klima, sušší a teplejší, s většími denními a sezónními výkyvy teplot. V Marrákeši se mohou v létě vyšplhat maxima k 37 až 40 °C (průměr 29 °C), v lednu k 19 °C (průměr 12,5 °C).
Hory a poušť
V pohoří Atlas a Rif panuje horské klima se zimními teplotami padajícími pod nulu a se sněhovou pokrývkou, která se v nejvyšších partiích může držet od listopadu do května. Východně od Atlasu je suché pouštní klima, s teplotními maximy kolem 40 °C.
Teploty moře v Maroku
Atlantické pobřeží Maroka je pod vlivem studeného Kanárského proudu, proto je tu moře vždy o něco chladnější, s teplotami kolem 17 °C v zimě, od července do září okolo 21 °C a v říjnu a listopadu kolem 20 °C. Teploty vody na Středomořském pobřeží jsou o něco vyšší, v létě dosahují příjemných 23,5 °C.