Poznejte Maltu: historie, geografie, kultura a lidé
Geografie Malty
- Ostrov Malta: Je největším a nejlidnatějším ostrovem souostroví. Měří zhruba 27 km na délku a 14,5 km na šířku. Má členité pobřeží s množstvím písečných pláží, útesů a malebných zátok. Hlavní město Valletta, architektonická perla Malty, je politické a kulturní centrum ostrovů.
- Ostrov Gozo: Druhý největší ostrov Malty, klidnější a méně zalidněný. Ostrov je oblíbený pro své přírodní krásy, malebné vesnice a historické památky, jako je např. Citadela ve městě Victoria.
- Ostrov Comino: Nejmenší ze tří hlavních ostrovů Malty. Malebný ostrůvek s nedotčenou přírodou a klidnou atmosférou má rozlohu pouhých 3,5 km². Jde o populární výletní cíl turistů s nádhernými zátokami, útesy, lagunami a jeskyněmi.
Zajímavosti z historie Malty
- Pravěk: Malta byla osídlena už před více než 7 000 lety. Nalezené megalitické chrámy patří mezi nejstarší samostatné kamenné stavby na světě.
- Starověk: Malta byla pod vlivem různých civilizací, včetně Féničanů, Kartáginců a Řeků. Římská říše ovládala Maltu od roku 218 př. n. l. do roku 395 n. l., kdy se stala součástí Byzantské říše.
- Doba arabská: V roce 870 Maltu dobyli Arabové. Jejich nadvláda na ostrově trvala přibližně 200 let a měla významný vliv na kulturu a jazyk Malty.
- Maltézští rytíři: V roce 1530 císař Karel V. Maltu věnoval Řádu maltézských rytířů, kteří vybudovali na ostrově množství pevností a opevnění na ochranu před nájezdy Osmanské říše.
- Napoleonova doba: V roce 1798 dobyl Maltu Napoleon Bonaparte a vyhnal rytíře. Napoleonova nadvláda netrvala dlouho, v roce 1800 Malta přešla pod správu Britského impéria.
- Britská vláda: Malta byla pod britskou správou až do získání nezávislosti v roce 1964.
- Současnost: Malta získala úplnou nezávislost na jako nezávislý stát Commonwealthu. V roce 1974 se Malta stala republikou. Dnes je suverénním státem a členem Evropské unie.
Lidé Malty, jejich kultura a náboženství
Drtivá většina obyvatel (94 %) se hlásí k římskokatolickému vyznání, katolicismus je také státním náboženstvím ukotveným v ústavě země. Žijí tu i malé komunity muslimů, Židů a protestantů (většinou Britů). Většina lidí pravidelně navštěvuje bohoslužby.