Důležité informace před dovolenou na Kypru
Cestovní doklady
Kyperská republika (západní a jižní část ostrova) je součástí Evropské unie, občanům ČR stačí pro pobyt do 90 dnů pouze občanský průkaz nebo pas, platný minimálně po dobu plánovaného pobytu. Při vstupu na ostrov přes území Severokyperské turecké republiky (SKRT – severní část ostrova) potřebujete cestovní pas s platností alespoň dalších 6 měsíců od data příjezdu. Děti musí mít stejně jako dospělí vlastní cestovní doklad – pas nebo občanku.
Více o aktuálních podmínkách cestování na Kypr najdete zde.
Příjezdové formality
Ke vstupu do Kyperské republiky slouží mezinárodní letiště v Larnace a Paphosu nebo přístavy v Larnace, Limassolu, Paphosu a Latsi. Turisté, kteří vstoupí na Kypr přes jeden z těchto oficiálních přechodů, mohou cestovat do severní části ostrova bez omezení. Úřady Kyperské republiky však můžou při návratu na své území žádat předložení letenky/lodního lístku jako důkaz legálního vstupu. Turistům, kteří přijedou na ostrov přes jiné hraniční přechody (např. letiště Ercan v SKTR), se může v krajním případě stát, že na území jižního Kypru nebudou vpuštěni.
Mezi oběma částmi Kypru lze cestovat s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem. Pokud turisté přicestují přímo na severní Kypr, musí k návštěvě jižní části ostrova použít cestovní pas.
Zdravotní péče na Kypru
Kyperská republika je stejně jako ČR členem EU, v případě nezbytného ošetření proto můžete využít evropský průkaz zdravotního pojištění (modrá kartička pojišťovny). Kartička ale platí jen ve veřejných zdravotnických zařízeních a počítejte i s určitou spoluúčastí. Neváhejte uzavřít kvalitní cestovní zdravotní pojištění, zvlášť pokud plánujete náročnější sportovní aktivity – ušetříte v případě vážnějších zdravotních problémů nejen peníze, ale i spoustu starostí.
Praktické informace o Kypru
Časový posun
Rozdělený Kypr se po část roku ocitá ve dvou časových pásmech. Ostrov leží v časovém pásmu GMT +2, tudíž oproti České republice (pásmo GMT +1) je na Kypru o hodinu více. Severokyperská část se podle vzoru Turecka rozhodla zrušit „zimní čas“ a ponechat si nastálo pouze posunutý čas letní. Jihokyperská část v létě posunuje hodinky stejně jako celá EU na letní čas.
Pokud je tedy (v zimě) v ČR poledne, v Kyperské republice je 13 hodin, kdežto v Severním Kypru už mají 14 hodin. Během trvání letního času se hodiny v obou částech Kypru sjednotí na letní čas.
Úřední jazyk
Úředním jazykem na Severním Kypru je turečtina, v Kyperské republice řečtina.
Pitná voda
Voda z kohoutku je pitná a nezávadná, pokud vám nebude vyhovovat chuťově, není problém si koupit vodu balenou.
Silniční pravidla: na Kypru se jezdí vlevo
Na Kypru se jezdí na levé straně, předjíždí se zprava a na kruhovém objezdu dáváte přednost zprava! Nejvyšší povolená rychlost: 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec a 100 km/h na dálnici. Jižní část připouští alkohol v krvi v limitu 0,5 ‰, kdežto na severu je nulová tolerance.
Bezpečnost
I přes složitou situaci mezi severem a jihem se Kypr považuje za bezpečnou zemi s nízkou kriminalitou. Pokud budete chtít cestovat z jedné části Kypru do druhé, nezkoušejte překročení zelené linie mimo hraniční přechody. Hranice je intenzivně hlídaná vojáky obou částí a jednotkami OSN.
Užitečné kontakty na Kypru
- Evropská tísňová linka (policie, záchranáři, hasiči): 112
- Velvyslanectví ČR v Nikósii: 18 Kyriakou Matsi, Victory Tower, Ayioi Omologites, 1082 Nikósie, Kypr
- Telefon na velvyslanectví: +00357-22421118, konzulární pohotovost (pro tísňová volání mimo úřední hodiny): +357/99 356 380