Jordánská kuchyně: beduínské tradice a typické chutě Levanty
Základem jsou rajčata, lilek, luštěniny, olivový olej a skopové nebo kuřecí maso, v nekonečném množství chutných variací doplněné čerstvými nebo sušenými bylinkami, česnekem a cibulí. Používá se kmín, koriandr, paprika, skořice, pepř, hřebíček atd.
Jordánské menu
Následuje maso: skopové, jehněčí, kozí nebo kuřecí. Podává se ve formě špízů (chich kebab), grilované (chich taouk), dušené i pečené. U pobřeží nechybí ryby a plody moře. Z důvodu islámské víry se v Jordánsku nepodává vepřové.
Mezi famózními jordánskými dezerty vévodí baklava v mnoha variantách, s ořechy, pistáciemi nebo mandlemi. Oblíbená je konafa (vlasové nudle namočené v cukrovém sirupu a prokládané kozím sýrem a ořechy) a ma'amoul (bochánky plněné datlemi, vlašskými ořechy nebo pistáciemi).
Jordánské speciality, které na dovolené musíte ochutnat
Mansaf
Magluba
Falafel
Zarb
Co se pije v Jordánsku
- Voda: Jordánsko díky minerálním pramenům produkuje výbornou minerální vodu. Oblíbené jsou např. značky Ghadeer a Sama.
- Sahlab: speciální horký, sladký nápoj na bázi mléka zahuštěný kukuřičným škrobem a posypaný kokosem či pistáciemi pijí Jordánci v zimě, zejména během ramadánu, kdy dodá potřebnou energii.
- Káva: připravuje se v tureckém stylu a podává v malých šálcích. Velmi sladká, silná, často se dochucuje kardamomem.
- Čaj: jordánský národní nápoj, pije se při každé příležitosti. Jordánský mátový čaj se připravuje přidáním několika lístků máty na dno sklenice před zalitím čerstvě uvařeným černým čajem.
- Víno: Jordánsko má dlouhou tradici výroby vína, která sahá až do dob Nabatejců. Vinice v Mafraq v severním Jordánsku produkují výborná vína.
- Arak: tradiční levantský destilát s historií do 12. století (vynález alembické destilace). Tento sladký likér se vyrábí pouze ze dvou ingrediencí, hroznů a anýzu. Jordánci ho míchají s 1/3 araku s 2/3 vody.