Poznejte Jordánsko: historie, geografie, kultura a lidé
Geografie Jordánska
Pouštní oblast, součást Syrské pouště, pokrývá více než čtyři pětiny území Jordánska. Náhorní plošiny východně od řeky Jordán mají průměrnou nadmořskou výšku 600 až 900 m a zvedají se až k nejvyššímu bodu Jordánska na jihu, Jabal Umm ad Dami ve Wadi Rum (1 854 m). Údolí Jordánu naopak klesá asi 430 m pod mořskou hladinu u Mrtvého moře, nejnižšího přírodního bodu na zemském povrchu.
Zajímavosti z historie Jordánska
- 13. století př. n. l.: území osídlily kmeny Pelištejnců (odtud název Palestina), Edomitů, Moábů a Ammonitů (s hlavním městem Rabbath Ammon, dnešním Ammánem).
- Od 1. tisíciletí př. n. l.: do východního Jordánska pronikli Nabatejci. Díky kontrole obchodních stezek dosáhla Nabatejská říše nebývalého rozkvětu a velikosti.
- V letech 64–63 př. n. l.: Nabateu dobyli Římané. Země se stala součástí provincie Arabia Petraea s hlavním městem v Petře. Ve čtyřech staletích římské nadvlády Jordánsko prosperovalo, vznikala nová města a infrastruktura.
- 395 n. l.: po rozpadu Římské říše nadále ovládala region Byzantská (Východořímská) říše, císař Konstantin Veliký v zemi uzákonil křesťanství.
- 636: území dobyli Arabové a pod jejich nadvládou zůstalo až do 16. století, kdy ho obsadili Turci. Součástí Osmanské říše bylo až do 1. světové války, kdy Arabové bojovali s Brity proti Osmanům.
- Po roce 1918: oblast připadla Velké Británii jako mandátní území. V roce 1921 založila dynastie Hášimovců emirát Transjordánsko, ještě jako britský protektorát. Nezávislost získalo Jordánsko v roce 1946. Dnes patří mezi politicky nejliberálnější země arabského světa.
Lidé Jordánska, jejich kultura a náboženství
Úředním jazykem v Jordánsku je standardní arabština. Většina obyvatel mluví různými dialekty tzv. jordánské arabštiny. Především v obchodu, bankovnictví a ve školství (např. výuka na univerzitách) je rozšířená angličtina.