Poznejte Albánii: historie, geografie, kultura a lidé
Geografie Albánie: hory, jezera a divoká příroda
Přírodním bohatstvím Albánie jsou i řeky a jezera, těch tu napočítáte na 150, mezi nimi i tři největší balkánská jezera: Skadarské, Ochridské a Prespanské. O všechny se Albánie dělí se svými sousedy. 400 km dlouhé albánské pobřeží ukrývá jedny z nejkrásnějších evropských pláží. Dlouhé pláže na severu navazují na nížiny ve vnitrozemí, na jihu v oblasti Albánské riviéry spadají břehy strmě do vody.
Zajímavosti z historie Albánie
- 2000 př. n. l. území dnešní Albánie obsadil ilyrský kmen „Albanoi“.
- Ve 3. století př. n. l. se Albánie stala součástí Římské říše. Římané vybudovali silnice, akvadukty, pevnosti a vinice. Po rozdělení Římské říše Albánie připadla pod Východořímskou říši.
- Ve 14. století vtrhli do země osmanští Turci. Do čela odporu se postavil vojevůdce Skanderbeg, sjednotil albánská knížata a po více než čtvrt století úspěšně odrážel turecké útoky.
- Na konci 15. století Turci ovládli Albánii na další čtyři stovky let. Během této doby dvě třetiny obyvatel konvertovaly k islámu.
- 1946–1990 byl u moci komunista Enver Hodža a zavedl jeden z nejtvrdších stalinistických režimů.
- 2009 Albánie vstoupila do NATO a od roku 2014 je kandidátskou zemí EU.
Lidé Albánie, jejich kultura, jazyk a náboženství
Tradiční zvyky nezničil ani komunistický režim mezi lety 1945 a 1990, který izoloval Albánii od zbytku světa. Podle statistik je dnes Albánie státem s převahou muslimů. K islámu se hlásí cca 55 % obyvatel. Náboženství ale nehraje ve společnosti velkou roli a místní islám je velmi tolerantní.
Úředním jazykem země je albánština. Je to indoevropský jazyk, nejblíže asi podobný rumunštině. Albánci jsou na svůj jazyk pyšní a velmi oceňují, pokud se naučíte aspoň pár slov.