Poznejte Albánii: historie, geografie, kultura a lidé

Albánie leží v západní části Balkánského poloostrova mezi horami a Jaderským mořem. Pozemní hranice sdílí s Černou Horou, Kosovem, Severní Makedonií a Řeckem. Západní hranice je otevřená Jaderskému moři. S rozlohou 28 748 km² je 11. nejmenším státem v Evropě, 2,5krát menším než ČR.
 
Tradiční venkovská krajina, Valbona, Albánie

Geografie Albánie: hory, jezera a divoká příroda

Území Albánie je ze dvou třetin hornaté. Hlavní vrcholy v jižním výběžku Dinárských Alp a albánsko-řecké soustavy přesahují 2 500 m; nejvyšší bod Korab dosahuje dokonce 2 764 m. Asi třetinu území pokrývají lesy. Mimořádná je albánská biodiverzita, stále tu žijí mj. medvědi, vlci, šakali, rysi, divoké kočky, orli a plameňáci.

Přírodním bohatstvím Albánie jsou i řeky a jezera, těch tu napočítáte na 150, mezi nimi i tři největší balkánská jezera: Skadarské, Ochridské a Prespanské. O všechny se Albánie dělí se svými sousedy. 400 km dlouhé albánské pobřeží ukrývá jedny z nejkrásnějších evropských pláží. Dlouhé pláže na severu navazují na nížiny ve vnitrozemí, na jihu v oblasti Albánské riviéry spadají břehy strmě do vody.
 
Jezero Koman, Albánie
Národní park Dajti poblíž Tirany

Zajímavosti z historie Albánie

V Albánii se během historie vystřídaly všechny velké civilizace kolem Středozemního moře: Řekové, Římané, Byzantinci, Osmané i Ilyrové, přímí předkové Albánců. Všichni bojovali o kontrolu nad touto strategickou zemí a zanechali tu své stopy.
  • 2000 př. n. l. území dnešní Albánie obsadil ilyrský kmen „Albanoi“.
  • Ve 3. století př. n. l. se Albánie stala součástí Římské říše. Římané vybudovali silnice, akvadukty, pevnosti a vinice. Po rozdělení Římské říše Albánie připadla pod Východořímskou říši.
  • Ve 14. století vtrhli do země osmanští Turci. Do čela odporu se postavil vojevůdce Skanderbeg, sjednotil albánská knížata a po více než čtvrt století úspěšně odrážel turecké útoky.
  • Na konci 15. století Turci ovládli Albánii na další čtyři stovky let. Během této doby dvě třetiny obyvatel konvertovaly k islámu.
  • 1946–1990 byl u moci komunista Enver Hodža a zavedl jeden z nejtvrdších stalinistických režimů.
  • 2009 Albánie vstoupila do NATO a od roku 2014 je kandidátskou zemí EU.
Antické divadlo, archeologické naleziště Butrint, Albánie
Osmanský most přes řeku Kir

Lidé Albánie, jejich kultura, jazyk a náboženství

Obyvatelé Albánie patří k nejpohostinnějším národům v Evropě, jsou velmi vstřícní a svým hostům nabídnou to nejlepší, co mají. Mají silný vztah k rodině, ke své kultuře a tradicím. Každá oblast má své tradiční rituály, zvyky, speciality, hudbu a kroje.

Tradiční zvyky nezničil ani komunistický režim mezi lety 1945 a 1990, který izoloval Albánii od zbytku světa. Podle statistik je dnes Albánie státem s převahou muslimů. K islámu se hlásí cca 55 % obyvatel. Náboženství ale nehraje ve společnosti velkou roli a místní islám je velmi tolerantní.

Úředním jazykem země je albánština. Je to indoevropský jazyk, nejblíže asi podobný rumunštině. Albánci jsou na svůj jazyk pyšní a velmi oceňují, pokud se naučíte aspoň pár slov.
 
Tradiční kroje a hudební nástroje, Albánie
Tradiční rybářské domky, laguna Patocut u Jaderského moře
Věděli jste? Albánci, podobě jako některé další balkánské národy, používají v neverbální komunikaci jiná gesta hlavy pro souhlas a odmítnutí, než je zvykem u nás. Přikývnutí znamená NE, zavrtění hlavou naopak ANO.
 

Otázky a odpovědi k historii a geografii Albánie

Kde leží a jak vypadá Albánie?
Jak se domluvit v Albánii?
Jací jsou obyvatelé Albánie?
Jaké náboženství je v Albánii nejrozšířenější?