Aktivity na Kefalonii: co vidět, prožít a navštívit
Sportování na Kefalonii
Rozeklané pobřeží Kefalonie je plné zajímavých útesů a podvodních jeskyní, které lákají potápěče. V mnoha letoviscích najdete potápěčská centra nabízející vybavení, kurzy i potápěčské výlety, např. do jeskyně Melissani. Kdo se necítí na potápěčské vybavení, může prozkoumat pobřežní útesy se šnorchlem nebo na mořském kajaku.
Na mnoha plážích Kefalonie najdete sportovní centra s nabídkou nejrůznějších sportů, vodních i plážových. Je jen na vás, jestli zvolíte jízdu na banánu, vodních lyžích, windsurfing, paragliding, plážový volejbal, tenis, jízdu na koni apod.
Nadšencům pěší turistiky nabízí hornatý povrch Kefalonie spoustu možností. Značené stezky vedou ke klášterům, středověkým hradům, do horských vesniček i k odlehlým plážím. Zkuste výšlap na horu Ainos, nejvyšší vrchol Jónských ostrovů, a užijte si jedinečný jedlový les a výhledy až na Peloponés.
Kam vyrazit na výlet? Zajímavosti Kefalonie
Jeskyně Melissani
Jeskyně s magickým podzemním jezerem, které je směsí sladké a mořské vody a třpytí se mnoha odstíny modré. Ve slunečním světle pronikajícím do jeskyně Melissani si připadáte jako v katedrále.
Dračí jeskyně Drogarati
Nedaleko Melissani, asi 5 km od Sami, leží nádherná stalagmitická jeskyně Drogarati, stará 150 milionů let. Je známá též jako Koncertní jeskyně díky výjimečně dobré akustice a prostoru pro 500 lidí.
„Mořské mlýny“ Katavothres
Prudkost mořské vody padající do skalních trhlin se v 19. století využívala k pohonu mlýnů. Voda z Katavothres dále putuje podzemím, mísí se s dešťovou vodou a vyvěrá 15 km daleko v jezeře Melissani.
Kounopetra
Skála Kounopetra se rytmicky „pohybuje“ s mořem.
Ostrov Ithaka
Liduprázdný ostrov Ithaka s borovými lesy a cypřišovými i olivovými háji je rodiště legendárního hrdiny z Trojské války Odyssea. Zdatný turista jej i s návštěvou několika klášterů obejde pěšky za jeden den.
Architektonické památky Kefalonie
- Klášter Agios Gerasimos na úbočí hory poblíž vesnice Valsamata
- Hrad Svatého Jiří nad vesnicí Peratata, asi 7 km od Argostoli. Původně jej postavili Byzantinci, ale konečnou podobu mu dali Benátčané v roce 1504.
- Maják Agioi Theodoroina uměle vytvořeném poloostrově asi 3 km severně od Argostoli
- Benátský hrad nad vesnicí Assos
Za zábavou a nočním životem Kefalonie
Kefalonie nepatří mezi vyhlášené párty ostrovy. Nejživějším místem je kosmopolitní Argostoli. Projděte se dlážděnými uličkami, ochutnejte rybí speciality a skvělé místní víno Robola v příjemných kavárnách a barech. Kluby a bary najdete ve všech hlavních letoviscích jako Fiscardo, Skala, Sami, Poros či Lixouri.
K oblíbeným pochoutkám na Kefalonii patří masové kuličky keftedes, jehněčí kotlety, sardinky pečené v peci (předkrm), masový koláč a sladká rýže.
Náš tip: Pokud budete pobývat na Kefalonii mezi 6. a 15. srpnem, navštivte kostel Panagia Lagouvarda („Paní hadů“) ve vesnici Markopoulo. V tuto dobu se tu objevují hadi se znakem kříže na hlavě, kteří prý přinášejí štěstí. Podle legendy kdysi přepadli klášter piráti a Panna Marie proměnila jeptišky v hady, aby je ochránila. Pokud se hadi v létě neobjeví, je to špatné znamení. V historii se to stalo jen dvakrát – v roce 1940 před vypuknutím druhé světové války v Řecku a roku 1953 před ničivým zemětřesením.