Doklady a další informace pro cestu do Egypta
Zkontrolujte si platnost pasu, vízum stačí až na místě
Cestovní pas by měl být platný minimálně ještě 6 měsíců po ukončení pobytu v Egyptě. Děti bez ohledu na věk musí mít vlastní pas.
Do letovisek Hurghada a Marsa Alam je potřeba turistické vízum. Cestovní kancelář DER Touristik CZ a.s. na požádání zajistí vstupní vízum pro občany Evropské unie za poplatek 800 Kč/osoba. Vízum lze také zakoupit po příletu do destinace v letištní bance za poplatek 25 USD/osoba, případně u zástupce CK za poplatek 27 USD/osoba (v obou případech je platba možná pouze v hotovosti a USD měně).
Do oblasti Sharm El Sheikh se vízum nevyžaduje při pobytu do 15 dnů, pokud neopustíte hotelový resort. U delšího pobytu nebo v případě, že budete chtít vydat na výlet mimo Sinaj, je vízum nutností.
Úředním jazykem v Egyptě je arabština.
Více o aktuálních podmínkách cestování do Egypta najdete zde.
Kam k lékaři v Egyptě?
Vyberte si raději některou ze soukromých klinik, ty poskytují podstatně vyšší standard péče než veřejné nemocnice. Nezbytností na dovolenou v Egyptě je kvalitní cestovní pojištění, které uhradí nejen lékařský zákrok, ale i léky a případný převoz do ČR.
Jak na faraonovu pomstu aneb prevence se vyplatí
Většina zdravotních problémů na dovolené v Egyptě souvisí se střevní infekcí („faraonova pomsta“). Pijte proto jen balenou vodu, voda z kohoutku není pitná ani po převaření a už vůbec ne v podobě ledu do nápojů. Nekupujte ani zmrzlinu u pouličních stánků a ovoce, které se nedá oloupat.
Zásobte se léky. Do lékárničky přibalte Ercefuryl na střevní potíže (alternativou je egyptský Antinal nebo Diax), repelenty, dezinfekci na ošetření drobných poranění, analgetika, antipyretika, léky proti kinetóze a gel s obsahem antihistaminika. Přípravky jsou k dostání také v egyptských lékárnách.
I když do Egypta nemusíte mít žádné povinné očkování, doporučuje se vakcína proti hepatitidě typu A, nemoci „špinavých rukou“. Další doporučené vakcíny: hepatitida typu B, břišní tyfus, meningitida a tetanus. V turistických rezortech a oblastech však ani doporučená očkování nejsou nutná.
Jak se nedostat do rozporu se zákonem v Egyptě
- Z Egypta je striktně zakázáno vyvážet umělecké předměty, nezpracované zlato, mušle, lastury a korály vylovené z moře.
- Naopak dovážet se nesmí potraviny, alkohol nebo zbraně.
- Dovoz, vývoz i držení drog se trestá vězením v řádu desítek let.
- Zákaz fotografování platí pro mosty, přístavy, hraniční přechody, vojenské objekty, Asuánskou přehradu, Suezský průplav a většinu památek a muzeí.
Tísňové volání v Egyptě
Policie: 122
Turistická policie: 126
Záchranná služba: 123
Hasiči: 125
Velvyslanectví České republiky v Káhiře: tel: +20 233 339 700, web: www.mzv.cz/cairo