Chorvatská kuchyně: znáte štrukli, fuži nebo brudet?
V chorvatské gastronomii se během staletí zkřížily kulinářské zvyky Středomoří s tradicemi rakousko-uherskými, italskými i osmanskými.
Krajové speciality chorvatské kuchyně
Vliv Rakousko-Uherska je znát hlavně na severu Chorvatska, kde se jí guláše, řízky i vepřové se zelím. Specialitou Záhřebu jsou štrukli, taštičky plněné tvarohem, vařené nebo zapékané.
V istrijské kuchyni poznáte vliv Itálie s těstovinami, gnocchi nebo pizzou. Místní specialitou je ombolo – plátek vepřového, jemně uzený a opékaný na žhavém uhlí. Istrie je proslavená i svými lanýži, které jsou skvělou přílohou k sýru nebo těstovinám fuži. Dědictvím po Benátčanech je i pršut – sušená šunka.
Dalmátská kuchyně je typicky středomořská. Vévodí jí ryby ve všech podobách – na grilu s bylinkami, pečené, smažené v těstíčku. Oblíbené jsou olihně, které se smaží, plní nebo přidávají do rizota. Specialitou je brudet (guláš z mořských plodů a ryb) nebo gregada (rybí polévka).
Dědictvím Osmanské říše jsou čevapčiči (koule z mletého masa), ražnjići (maso na špízu), nebo pljeskavice (karbanátek). Turecké kořeny má i dalmatská specialita zvaná „peka“ – maso, ryby nebo chobotnice, připravované pod kovovým zvonem, na který se nahrne žhavé uhlí.
Čeho se v Chorvatsku napít?
Výběr nápojů je široký. Chorvatsko produkuje skvělá vína. Vedle mezinárodních odrůd se tu pěstují i původní odrůdy, jako je bílá Malvazija nebo Pošip, z červených vín pak Babić, Plavac apod. Kdo by neznal chorvatské dezertní víno Prošek ze sušených bobulí, ovocnou pálenku Rakiji nebo nebo Travaricu z hroznových výlisků a bylin. Milovníci piva mohou zkusit místní druhy Karlovačko, Ožujsko nebo Staročeško (ano, česká stopa z Daruvaru).
Něco sladkého na závěr
I tady se projevuje historická všehochuť: kremšnita (krémový rakouský koláč), savijača (jablečný štrůdl) a baklava (orientální dezert s medem a ořechy). A na úplný závěr přijde káva. Jsme v Chorvatsku, tak se můžete rozhodnout: espresso nebo turka?